مقالات

تلویزیون شهری عبارتی است که به تابلو‌های خیلی بزرگی گفته می‌شود که در محوطه چهار راه‌ها، اتوبان‌ها، بزرگراه‌ها، پارک‌ها و استادیوم‌های ورزشی بر روی دکل‌های بزرگی قرار داده می‌شود و تصاویر ویدیویی را بطور رنگی نشان می‌دهد. هر تلویزیون شهری با کنار یکدیگر گذاشتن کابینت‌های جداگانه‌ای با اندازه تقریبی یک متر مربع تولید می‌شود. هر کابینت شبیه یک تلویزیون کوچک، قسمتی از تصویر بزرگ صفحه نمایش اصلی را بوجود می‌آورد. هر کدام از کابینت‌ها بخش دیگری را شامل می‌شود که با نام ماژول ال‌ای دی شناخته می‌شود.
ماژول‌ها بلوک‌های مربع و یا مستطیل شکلی می‌باشند که در کنار هم کابینت‌ها را می‌سازند. هر ماژول هم از لامپ‌های خیلی ریزی به اسم ال‌ای دی شاخته شده که ال‌ای دی‌ها از ماده‌های نیمه هادی و در کارخانه جان تولید قطعه‌های الکترونیک تولید شده و رنگ‌های گوناگونی را شامل می‌شود. ال‌ای دی‌ها گستره رنگ خیلی زیادی را دارا نیستند و به رنگ‌های قرمز، سبز، آبی و برخی اوقات سفید و زرد منحصر می‌شوند.
هر ال‌ای دی از به هم پیوستن دو نیمه هادی مدل P و مدل N ایجاد می‌شود که آن را پیوند PN می‌خوانند. این پیوند فقط می‌تواند یک رنگ را تولید کند. در تلویزیون‌های شهری به خاطر ساخت بقیه رنگ‌ها سه یا چهار ال‌ای دی را با رنگ‌های اصلی قرمز، سبز و آبی ترکیب می‌کنند و آن را می‌سازند. هر پیکسل در تلویزیون شهری دربرگیرنده سه یا چهار ال‌ای دی با رنگ‌های اصلی می‌باشد.
ساختار تلویزیون‌های شهری کلا به دو بخش RGB و ۲RGB قسمت می‌شود. در بخش RGB هر پیکسل از یک ال‌ای دی قرمز، یک ال‌ای دی سبز و یک ال‌ای دی آبی درست شده است ولی در بخش ۲RGB هر پیکسل از دو ال‌ای دی قرمز، یک ال‌ای دی سبز و یک ال‌ای دی آبی ساخته شده است. بخش ۲RGB در شرایط ویژه‌ای قادر است میان بین دو پیکسل واقعی در تصویر، یک پیکسل مجازی بسازد و کیفیت تصویر را خیلی زیاد بالا ببرد.
در یک ماژول تلویزیون شهری هر یک از پیکسل‌ها قادر هستند فاصله معینی تا پیکسل‌های کنارشان برقرار کنند به همین خاطر ماژول‌های گوناگون با فاصله پیکسلی مختلف تولید می‌شوند تا تلویزیون‌هایی با کیفیت‌های مختلف تولید شوند. به فاصله میان پیکسل‌ها در ماژول، دات پیچ Dot Pitch می‌گویند. دات پیچ بر مبنای میلی متر سنجیده می‌شود و نشانگر آن است که فاصله مرکز به مرکز دو پیکسل کناری چقدر است. دات پیچ با حرف P و به همراهش یک عدد فاصله بر مبنای میلی متر نشان داده می‌شود. مثلا P۱۲ نشان می‌دهد که فاصله مرکز به مرکز دو پیکسل کناری ۱۲ میلی متر می‌باشد.

تابلو|لیست قیمت تابلو روان|برد کنترل تلویزیون شهری|کارت کنترل تابلو روان|تابلوهایled|ساخت تابلوهای روان|

آیا مفاهیم کلمات ultra hd و 4k یکسان هستند؟

ال‌جی با WebOS 2؛ شروع‌کننده تحولات بزرگ

بررسی مشخصات تلویزیون های سری w800c

انواع میکروکنترلر(برد کنترل تابلو روان)

واردات و توزیع قطعات تابلو ال ای دی جهت همکاران